Fejetony, recenze, úvahy, básně, povídky, blbosti.
Jé ahoj blogu, kde ses tady vzal?

Nestačím se divit, co všechno tu je.
Mazat tu nic nebudu, vše zde publikované má svůj důvod, pokud jsem byla blázen (či snad ještě jsem?), je tenhle zápisník jakýmsi cenzurovaným svědectvím. Něco jsem již před několika lety musela promazat, to v době, kdy mě někdo "stókoval" a také v době, kdy se na mě nejmenované osoby snažily vyhrabat co nejvíc špíny. To, co tu zbylo, je zde záměrně, aby to tehdá tyto osoby neměly tak lehké, spoustu záležitostí je zde interních pro některé pravidelné (mnohdy bývalé) návštěvníky tohoto blogu a co se může zdát být opravdu nevhodné nebo přehnané, je detailně promyšlené se záměrem někoho oklamat, ovlivnit, někomu říct pravdu, někoho vytrestat, na něco vzpomínat, něco uchovat, někoho vyzdvihnout a hlavně spoustu lidí vyprovokovat,... proč se co a jak dělo už moc dobře nevím, ale čím hlouběji do archivu doklikáte, tím emotivnější a méně smysluplné najdete příspěvky. Překopávat to tu rozhodně celé nemíním.
Především je zde spousta narážek na skutečnosti, které nově příchozí nemůže v žádném případě pochopit.

A proč to píšu? Zkrátka si nestěžujte na případné krávoviny.

Září 2012

Křečík džungarský

24. září 2012 v 16:06 | B |  Zvířectvo <3
Protože se už nějaký ten rok zabývám chovem křečků, konkrétně džungaráčků, rozhodla jsem se napsat nějaké základní užitečné informace.
Jednou jsem potřebovala najít nějaké rady a zarazilo mě, kolik malých dětí vlastní křečky a naprosto si s nima neví rady. Unikají jim i takové věci, že křeček má torbičky, ve kterých si dočasně ukládá jídlo.

Základ

Křeček džungarský je velmi rozšířený druh. Najdete ho v každém Pet centru, zverimexu.
Je podstatně menší, než potkan nebo křeček zlatý. Proto je třeba při nákupu klece zbystřit ohledně mezery mezi mřížemi. Klasicky to bývá 1 centimetr. Klec může být menší a měla by mít dostatečně hlubokou vaničku, aby se křeček mohl vrtat vrstvou pilin.
Když už jsme u pilin, křečci je rádi (nechtěně) vyhazují ven. Připravte se na časté luxování.
Čistění pilin není tak časté jako u jiných hlodavců. Například můj předchozí křeček téměř nesmrděl - byla to samička a alespoň u mě byla velmi čistotná. Stačilo čistit jednou, maximálně dvakrát měsíčně. Sameček je o trošku víc nepořádný, ale když mu dáte do kouta klece záchůdek (otázka 40,- nebo můžete použít nějakou mističku), bude ho aktivně používat minimálně na čůrání.

Nejčastějí otázka: Kouše křeček? Bolí to?
Moje odpověď: Ano, kouše. Ne, nebolí. Kousnutí od džungaráčka nejde do krve, nebolí a působí to spíš roztomile. Nemusíte z těch drobných zoubků mít strach.

Pohlaví

Rozdíl mezi samečkem a samičkou je u mláďátka poměrně nepatrný. Ještě jsem se nesetkala s tím, že by ho prodavači rozpoznali bezproblémově. Když křeček vyroste (stačí 4. - 5. týden), má kluk zespodu o něco větší a špičatější zadeček - uvnitř má varlata. Také má lehce vystouplého "pindíka". Holčička má menší mezeru mezi "pipinkou" a zadečkem.
V žádném případě si nepořizujte dva křečky, už vůbec ne kluky. Dva kluci se v jedné kleci nesnesou. Možná první měsíce se to tak bude zdát, ale pak se začnou krvelačně prát. Křeček je samotář. Pokud si pořídíte samečka a samičku, připravte se na mláďátka. Pokud se nechcete strachovat o miminka a rodící samičku, nekupujte si křeččí pár.

Nejčastější otázka: Mám si koupit kluka nebo holku?
Moje odpověď: Kup si prostě toho křečka, který se ti na první pohled líbí (zabarvením, hebkostí, potrhlostí, kukučem, čímkoli). Je to o tom, jak s křečkem budeš zacházet, ne jakého je pohlaví - to je alespoň moje zkušenost.

Zdraví a nemoci

Zdravý křeček je na první pohled srandovní, roztomilý, hebký, krásný. Nemocný křeček mívá prořídlé chloupky, lysinky a stroupky. Nemocný křeček může mít zakalená očíčka, kýchá, často a zuřivě se drbe (až do krve), má nezvyklé bouličky, atd.
Jestli vám za to křeček stojí, zajděte s ním k veterináři. Pamatujte, že takový džungarák se dožije přibližně dvou let (mně například vždy dva a půl roku). Takže pokud ho máte přes dva roky a křeček přestává jíst, je to nejspíš stářím a připravte se pomalu na to, že o něj možná přijdete.
Jednoduchý přepočet na křeččí léta:
1 rok křeččí = cca 35 let lidských
2 roky křeččí = cca 70 let lidských

Nejčastější otázka: Můj křeček má na bříšku něco žlutýho a nejde to umejt ani seškrábat, je nemocnej?
Moje odpověď: Není nemocný, v žádném případě tmavší nebo žlutou skvrnku uprostřed bříška neseškrabuj. Je to pachová žláza a má ji každý křeček.

Rozmnožování

Křečky nemnožím, ale platí toto pravidlo: Křečci se množí od tří měsíců života do prvního roku.
Dvakrát si množení rozmyslete, je to kontrolování a starání se několikrát denně o mláďátka. Stává se, že rodiče své děti sežerou, proto je nezbytná karanténa - v jakém týdnu mláďat vám neporadím, jak jsem psala, nemám s tím zkušenost.

Příprava klece, výbava, bydlení

Jak jsem se zmiňovala výše, klec nemusí být příliš velká. Důležité je, aby měla nějaké horizontální (tedy vodorovné) mříže, aby po nich křeček mohl lézt. Křeček totiž neuvěřitelně rád ručkuje. Nebojte se, když spadne z horní stěny klece do pilin, nic sem u nestane, oklepe se a jde šplhat dál.
Pokud si nejste jisti podestýlkou, zvolte jednoduše obyčejné levné piliny. Nejlépe bez barviv a aroma. Dále můžete koupit o něco málo dražší kukuřičnou podestýlku, lépe drobnější (ty větší jsou třeba pro králíky). Někdo doporučuje i seno do domečku. Pokud chcete, aby si křeček mohl vytvořit náležitý pelíšek, dejte mu papírový ubrousek nebarvený, toaleťák nebo klasiku - rulička od toaleťáku. Domeček pro křečka je nejlepší dřevěný bez dna. Mistička na jídlo nesmí nikdy být pod pítkem, kvůli vlhkosti. Celá klec nesmí být v průvanu, na topení nebo v okně, na přímém sluníčku bez stínu, na dešti, nedejbože sněhu a podobně. Křeček potřebuje pokojovou teplotu, aby byl šťastný, pokud bude v chladnější místnosti, bude trávit většinu času zachumlaný v domečku.

Potrava

Křeček sežere asi cokoli. Každý den by měl dostávat klasickou směs pro hlodavce, můžete doplňovat vitamínovými dropsíky a směsí se sušenýma bylinkama. Křeček potřebuje bílkoviny - kousek vařeného vajíčka, moučné červy, bílý nebo ovocný jogurt, šunku, klidně i kousek sýra. Můžete dát i suché psí granulky, něco málo z krmiva pro ptáky, slunečnicové zrní, sušené ovoce - banány, čerstvé lesní plody. Pokud křečkovi dáte borůvku, bude křeček dost pravděpodobně pár hodin fialový na těch místech, kde se jí dotkne.

Pokud jedete na týden pryč, dejte křečkovi do klece plnou misku zrní - křeček je křeček a své jídlo si po nějakou dobu skladuje, krom toho zajistěte i dvě pítka s vodou - kdyby jedno selhalo. Já křečkovi do klece dávám kousek SUCHÉ A TVRDÉ housky, chleba nebo kaiserky, vydrží mu to celý týden, stejně tak ty závěsné tyčky obalené v zrní. Křeček tak má jídlo na celý týden. I tak by měl ale křečka občas někdo zkontrolovat. Pokud jedete pryč na delší dobu, zařiďte si chůvu :)

Křečkovi nedávejte: měkké nebo teplé pečivo, čokoládové křupínky, klíčky z brambor, příliš velké kusy ovoce a zeleniny (celé jablko, půlku banánu, jednu lodičku grepu, celé rajče a podobně - křeček to nesní a bude mu to tam hnít), horkou vodu, těsto (třeba při pečení cukroví), sladkosti, vařenou nebo mraženou zeleninu, meloun (můžete, ale fakt malý kousek, jinak bude mít průjem), vatu, listy pampelišek, které mohou být počůrané od psa, solené oříšky, vařené potraviny (těstoviny), sladké pečivo (kobliky a podobně), čokoládové, želatinové nebo sladké jogurty, puding, cukr, kapustu, cibuli, pórek, citron, kiwi.

Pokud máte nějaké dotazy, pište do komentářů pod článkem :)